Trudne do zdobycia twierdze czy też dawne rezydencje najbardziej wpływowych ludzi w kraju – każdy zamek w Polsce ma swój indywidualny klimat. Podróż zamkową trasą pozwoli Ci odkryć czasy świetności królów i walk rycerskich, ale także zwyczaje wielkich rodzin i rytm codziennego życia mieszkańców. Warownie na szlaku Orlich Gniazd, krzyżacki bastion, budowle śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie – Skyscanner prezentuje dziesięć wybranych z spośród najbardziej zachwycających polskich zamków.
Zamek w Chęcinach
Zamek Królewski w Chęcinach to absolutna klasyka wśród polskich zabytków tego typu. Budowlę charakteryzują wieże, które przypominają nieco kominy fabryki. Zamek można podziwiać jadąc samochodem popularną „siódemką”, czyli trasą łączącą północ i południe Polski. W zamku w Chęcinach kręcono także klasykę polskiego kina, czyli film „Pan Wołodyjowski”. Po odpowiedniej charakteryzacji, występował także w roli Kamieńca Podolskiego, twierdzy obleganej przez Turków.
[caption id="attachment_304" align="aligncenter" width="500"]
Zamek w Chęcinach[/caption]
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie, perełka renesansu w Polsce, ma formę czworoboku, a w jego narożnikach pysznią się baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Warto zwrócić uwagę na zachwycającą architektonicznie kaplicę w Baszcie Boskiej oraz na imponujące powierzchnią i pomysłowością dekoracje ścienne, wykonane techniką sgraffito.
Krasiczyn odwiedzali już polscy królowie od Zygmunta III Wazy po Augusta II, co świadczy o jego turystycznej renomie. Jeśli będziesz na miejscu, koniecznie wybierz się na przechadzkę po zachwycającym, przyzamkowym parku, w którym drzewa rosną wedle starego zwyczaju, który w Krasiczynie kultywowała rodzina Sapiehów: jak rodziła się dziewczynka – sadzono lipę, a jak syn – dąb. Park może się też pochwalić się kolekcją ponad dwustu gatunków krzewów i drzew z różnych zakątków świata.
[caption id="attachment_305" align="aligncenter" width="500"]
Zamek w Krasiczynie[/caption]
Zamek Książ
Historia Zamku Książ odzwierciedla historię tej części Europy, gdzie mieszały się wpływy polskie, niemieckie i czeskie. Kompleks zamkowy w Książu i pobliski teren jest jednym z największych w Polsce – ustępuje pierwszeństwa jedynie Wawelowi i Malborkowi. Co ciekawe, pod obecną nazwą występuje dopiero od niespełna siedemdziesięciu lat.
Budowla robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, ale jej stylowe wnętrze ze słynną Salą Maksymiliana, też stanowi prawdziwą estetyczną ucztę dla turystów. Pomysłowe trasy zwiedzania, ekspozycja wałbrzyskiej porcelany, muzeum, hotel, pobliska stadnina koni i Palmiarnia Lubiechowska, której częścią ścian jest materiał pochodzący z wulkanu Etna, tworzą cudownie zróżnicowany charakter tego miejsca.
[caption id="attachment_306" align="aligncenter" width="500"]
Zamek Książ[/caption]
Zamek w Malborku
Siła i potęga – ten opis pasuje jak ulał do Zamku w Malborku, wznoszącego się nad rzeką Nogat. Najbardziej znana część historii zamku jest związana z Krzyżakami – dawniej stanowił bowiem siedzibę wielkiego mistrza i stolicę Zakonu.
Ceglany, gotycki zamek budowla robi wrażenie swoim rozmachem – przewidywany czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi aż kilka godzin. Składa się z trzech obszarów: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, załóż wygodne buty, aby swobodnie poruszać się po dziedzińcach, ponadto by zobaczyć niektóre miejsca trzeba wspiąć się po schodach.
[caption id="attachment_307" align="aligncenter" width="500"]
Zamek w Malborku[/caption]
Zamek Ogrodzieniec
Początki Zamku Ogrodzieniec sięgają czasów panowania Piastów. Znajduje się on (a jakżeby inaczej) na Szlaku Orlich Gniazd, wzniesionego do łatwiejszej obrony południowych granic. Niesamowity, największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamek przyciąga tłumy turystów – często wskazywany jako najpiękniejszy obiekt tego terenu. Pamiętaj, szczególnie w sezonie zimowym, że budowlę można zwiedzać jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych, bez oblodzeń, śniegu lub deszczu. I jeszcze drobna wskazówka lokalizacyjna: zamek znajduje się w Podzamczu, a nie w miejscowości Ogrodzieniec.
Warto wspomnieć o romantycznym akcencie związanym z tym miejscem – podobno Jan Sobieski pisał listy do swojej ukochanej Marysieńki, gdy stacjonował pod Ogrodzieńcem ze swoimi żołnierzami.
[caption id="attachment_308" align="aligncenter" width="500"]
Zamek Ogrodzieniec[/caption]
Zamek Krzyżtopór
Położony nieco na uboczu Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, choć dotknięty przez upływ czasu, stanowi unikatowy zabytek. Pierwotnie związany z jędrzejowskim Klasztorem Cystersów, w późniejszym czasie z rodziną Ossolińskich, która nadała temu miejscu charakter i bogactwo. W czasach świetności znajdowało się tu nawet podobno akwarium z egzotycznymi gatunkami rybek, oryginalnie wkomponowane w strop jadalni. I jeszcze ciekawostka dla miłośników muzyki: w jednej ze stajni odkryto wyjątkowe warunki do organizowania koncertów ze względu na unikatową akustykę.
[caption id="attachment_309" align="aligncenter" width="500"]
Zamek Krzyżtopór[/caption]
Zamek w Niedzicy
Posiadający węgierski rodowód Zamek w Niedzicy występuje także pod nazwą „Dunajec”. Stanowi jeden z ciekawszych obiektów polskich Karpat. Powstał prawdopodobnie w latach dwudziestych czternastego wieku, jako górska warownia, która strzegła granicy z Polską. W późniejszych czasach pełnił bardziej rezydencyjną funkcję. Razem z zamkiem w Czorsztynie pysznią się na stromych zboczach nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego, utworzonego na Dunajcu.
[caption id="attachment_310" align="aligncenter" width="500"]
Zamek w Niedzicy[/caption]