Urok drewnianej architektury doceniono w całej Europie, zaś efektem tego zainteresowania są liczne szlaki architektury drewnianej. Łączą one ze sobą najpiękniejsze obiekty – cenne przykłady dawnej architektury ludowej. Nie brak wśród nich prawdziwych perełek, zaś większość zabytków na takich szlakach stanowią zabytki sakralne.
Drewniane kościółki, pięknie wkomponowane w wiejski krajobraz, doczekały się uznania również w Polsce. Turyści, zafascynowani ich pięknem, chętnie odwiedzają te niewielkie świątynie, kuszące nie tylko oryginalnymi sylwetkami, ale i wspaniałymi wnętrzami.
Polskie Szlaki Architektury Drewnianej ujrzeć można w trzech województwach: śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. Ich głównym celem jest ochrona drewnianych budowli oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat dawnej architektury ludowej. Łączna długość polskich szlaków skoncentrowanych na drewnianych budowlach wynosi prawie 3800 km długości, zaś przed obiektami umieszczonymi na takim szlaku znajdują się specjalne tablice informacyjne. Najdłuższy odcinek szlaku (około 1500 km) przebiega przez tereny Małopolski, na Podkarpaciu jego długość 1200 km. Najkrótszy, za to bogaty w niezwykłe obiekty odcinek, prowadzi przez teren województwa śląskiego. Tu dystans, jaki muszą pokonać turyści, wynosi niewiele ponad 1000 km.
Jakie atrakcje czekają na miłośników drewnianej architektury wędrujących tym szlakiem?
Najcenniejsze są bez wątpienia te kościoły, które zostały wpisane na listę UNESCO. Budowle te można ujrzeć w Binarowej, w Bliznem, Dębnie, Hańczowej, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Na trasie drewnianych zabytków znalazła się również dawna zabudowa miejska, m. in. w Zakopanem oraz w Krościenku nad Dunajcem.
Skansen w Nowym Sączu oraz liczne kościółki z terenu województwa śląskiego to kolejna, interesująca grupa obiektów na tym szlaku. Znalazło się tu miejsce i dla architektury uzdrowiskowej, czego najwspanialszym przykładem mogą być uzdrowiska w Krynicy – Zdroju oraz Iwoniczu. Wyjątkowymi i bardzo atrakcyjnymi obiektami na tym szlaku są dawne cerkwie łemkowskie, które można podziwiać m. in. w Chyrowej, Krempnej czy w Kotani.
[caption id="attachment_561" align="aligncenter" width="500"] Cerkiew w Świątkowej Małej[/caption]
[caption id="attachment_562" align="aligncenter" width="500"] Cerkiew Opieki Bogurodzicy, Owczary[/caption]
[caption id="attachment_563" align="aligncenter" width="500"] Cerkiew p.w. Archanioła Michała[/caption]
[caption id="attachment_564" align="aligncenter" width="500"] Skansen w Nowym Sączu[/caption]
[caption id="attachment_565" align="aligncenter" width="500"] Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej[/caption]
Комментариев нет:
Отправить комментарий